Elektromaks

YANGIN SÖNDÜRME SİSTEMLERİ
Değerleri cihaz, ekipman ve dosyaların proses edilerek saklandığı serwer odaları ve bilgi arşivlerinde, kısaca suyun söndürme etkisinin yeterli görülmediği veya su ile temas halinde olmaması gereken alanlarda kullanılır. 
Sabit söndürme sistemlerini uluslar arası yönetmelik ve standartlarla belgelenmiş güvenilir teknoloji ve gazlarla, istenirse çözüme uygun diğer elektronik algılama ve otomasyon sistemlerine entegre ederek tesis etmektedir. Otomatik yangın söndürme sistemleri genellikle büyük alana sahip fabrika, atöyle, okul ve büyük plaza binaları gibi alanlara uygulanan yangın anında otomatik olarak devreye giren sistemlerdir. Yangın söndürme sistemleri kendi arasında gazlı söndürme sistemleri ve köpüklü yangın söndürme sistemleri gibi kollara ayrılmaktadır. İlgili alana uygulanacak sistemin belirleyicisi ise yangın riskini oluşturması muhtemel değişkenlerdir.


Köpüklü Yangın Söndürme Sistemleri
 Köpüklü yangın söndürme sistemi içerisinden tahliye olan bileşen kimyasal yapılarına göre sentetik ya da protein bazlı olabilmektedir.Ayrıca farklı kimyasal bileşenleride mevcuttur. Konumlandırılması gereken alanlara göre uygun sistemler seçilmelidir.

Köpüklü yangın söndürme sistemi genel olarak yanıcı sıvı kimyasal bileşenlerinin oluşturduğu yangınların söndürülmesinde tercih edilmektedir.Doğal olarak yakıtlarda bu kategoriye girmektedir. Köpüklü yangın söndürme sistemi devreye girdiği zaman yangın alanında bulunan boşaltma aracı vasatasıyla tank’tan çıkan köpükler yangın alanına tatbik edilir.Köpüğün tanktan boşaltma aracına gelirken bir karışım işlemi uygulanır. Zaten yangını asıl söndüren bileşen işte buradaki karışım sonrası elde edilir.
B sınıfı yangınlarda en iyi çözüm köpüklü yangın söndürme sistemleridir.

Yüksek basınçlı su, köpük bileşeni ve hava karışımı ile yangına karşı etkili olan bileşen elde edilir. Bu bileşen yağdan düşük bir yoğunluğa sahiptir, yangın anında boşaltılan bileşen yanan maddelerin üzerine bir battaniye gibi düşerek alevin hava ile olan temasını keser. Köpüklü yangın söndürme sisteminden çıkan bileşen, parlayıcı ve patlayıcı gazların hava ile temasını uzun süre keserek yangın büyümesini engeller ve mevcut yangının sönmesini sağlar.


Gazlı Yangın Söndürme Sistemleri
 Gazlı yangın söndürme sistemi bulunduğu alana fiziksel zarar vermediği için ( ıslatma, köpük ile ıslatma v.b.) başlıca aşağıda belirtilen alanlarda uygunlanmaktadır.

Veri merkezi odaları (Banka Bilgi İşlem Merkezleri, Telekom Veri Merkezleri, küçük çaptaki veri merkezleri  v.b.)
Kesintisiz Güç Kaynağı (UPS) ve Akülerinin Bulunduğu odalar
Tarihi eserlerin depolandığı alanlar
Yüksek değerli tıbbi ürünlerin bulunduğu depolar
Elektrik Odaları
Hassas
Laboratuvar ve AR-GE Merkezleri

Yukarıdaki örnekleri çoğaltmak mümkündür, eğer yangına karşı korumak istediğiniz alandaki malzemelerin ıslanmaması gerekiyorsa gazlı yangın söndürme sistemi sizin ihtiyaçlarınız için uygun olacaktır. Ayrıca bu sistem fiziksel alan olarak fazla yer kaplamadığı için kullanabilir alanınızda artacaktır.


Davlumbaz Söndürme Sistemleri
İşyerinizin mutfağı gerçekten güvende mi ? Ocaklarda oluşabilecek bir yangının tüm birikiminizi yok etmesine müsaade etmeyin,davlumbaz söndürme ile çalışanlarınızı, müşterilerinizi ve yatırımınızı güvence altına alın. Ülkemizde yemek imal edilen yerlerde yangına karşı ya hiç tedbir alınmıyor, ya da alınan tedbir yetersiz kalıyor. Bilgisizlikten ve ihmalden ötürü mutfakta çıkan yangınlar hem yemek imal edilen alanı hemde tüm binayı yok edebiliyor. Davlumbaz söndürme yöntemi ile risk’i en aza düşürmek mümkün.

Özellikle davlumbaza sahip ocak ekipmanlarında zamanla kullanıma bağlı olarak tabakalar üzerinde ağır bir yağ katmanı birikmektedir.Bu durum evlerde çok fazla gözlemlenemez, daha çok ticari mutfak alanlarında gözlemlenmektedir.Davlumbaz üzerinde biriken bu yağın yanıcılığı çok fazladır. Dolayısıyla açık ateş olarak kullanılan ocaklarda yağın alev alması son derece kolaydır. Bu sebeple ilgili alanda mutlaka davlumbaz söndürme sistemi entegre edilmelidir. Mutfakta oluşan yangınların en hızlı yayılan yangın türleri arasında olduğu ispatlanmıştır ve yayılması halinde söndürmesi son derece zordur. Özellikle davlumbaz söndürme sistemi bile bulunmayan mutfaklarda geri kalan alanlarda muhtemel olarak diğer yangın söndürme sistemleri de olmayacağı için yangın tüm binayı sarabilir, dahası sıçrama yaparak diğer alanları da tehdit etmesi söz konusudur.

Mutfaklardaki ocaklarda oluşan yangın ortalama olarak 30 saniye içerisinde eğer davlumbaz söndürme sistemi yoksa tüm ocağı saracaktır, akabinde davlumbaz üzerinde bulunan bacanın yolunu kullanarak bacağın geçtiği her yeri tehdit edecektir, oksijenin yukarıdan gelmesi sebebiyle yangın çok daha hızlı yayılacaktır.Tüm bu risklerden kurtulmanın yolu son derece basittir, mutfağınıza uygun, modern bir davlumbaz söndürme sistemi ile tüm tehditleri en düşük seviyeye indirmeniz mümkündür.


  • Sizi En İyi Elektromaks Korur

    Yüksek kalite, uygun fiyat ve üst düzey hizmet anlayışını tüm çalışma sisteminde uygulamayı ilke edinen firmamız, ülke çapında geniş bir dağıtım ağına sahip olmakla beraber, proje uygulamalarında ise sektörün en önemli çözüm ortaklarındandır.
  • Sevdiğiniz Tüm Değerleri ELEKTROMAKS ile Koruyun

    Değerlerimiz, felsefemiz ve prensiplerimiz yaptığımız işlere her zaman etki etti. Kaliteye verdiğimiz önem, ayrıntılardaki dikkatimiz, müşterilerimize olan sorumluluğumuz, elektronik güvenlik sistemleri konusunda tercih edilen firma olmamızın etkenlerindendir.